„Filozofia slow nie polega na robieniu wszystkiego w ślimaczym tempie. Polega na chęci zrobienia wszystkiego we właściwym tempie. Ciesz się godzinami i minutami, a nie tylko je licz. Zrób wszystko najlepiej, jak to możliwe, a nie tak szybko, jak to możliwe. We wszystkim, od pracy po jedzenie i wychowywanie dzieci, liczy się jakość, a nie ilość” – wyjaśnił Karl Honoré, kanadyjski dziennikarz.
Wszystko zaczęło się od ślimaka w Bisztynku
Pojechaliśmy na północny wschód Polski po Maję, która kończyła pobyt na kolonii, przy okazji zatrzymując się w małym miasteczku, by wypić kawę i rozprostować nogi. Leniwy spacer uliczkami Bisztynka zaprowadził nas do Bramy Lidzbarskiej. Tuż obok, na kamiennej podstawie umieszczono ślimaka, a na jego skorupce domki. Wyjeżdząjąc z miasta , zauważyliśmy tablicę z napisem Cittaslow, a pod nim grafikę ślimaka przypominającą wcześniej widzianą rzeźbę.
Tak oto zainteresowała nas tematyka Cittaslow, zwłaszcza że występuje tu włoskie słowo „citta” ( nad literą „a” powinien być akcent ’).
Pierwszy McDonald’s we Włoszech
W 1985 roku we włoskiej miejscowości Bolzano powstał pierwszy McDonald’s. Jednak za naprawdę PIERWSZY, taki z tablicą pamiątkową, uważa się ten, którego otwarcie zainaugurowano w Rzymie, na Piazza di Spagna, w marcu 1986 roku.
Kiedy złote łuki McDonald’s pojawiły się w historycznym sercu Rzymu, blisko Hiszpańskich Schodów, narodziła się rewolucja. Włoska tradycja kulinarna z makaronami, pizzą i obiadami na bazie regionalnych składników, miała zetknąć się z szybką kuchnią opartą o frytki i hamburgery, z których każdy wygląda dokładnie tak samo, a każdy krążek cebuli i liść sałaty jest policzony. No i skąd pochodzi ta cebula, sałata, mięso i bułka?
Istny fast food, który ma za nic wszelkie zasady smakowania jedzenia i cieszenia się nim w czasie wspólnego posiłku. Jednak ciekawość nowym amerykańskim tworem zwyciężyła, skoro dzisiaj w Italii jest około 600 restauracji McDonald’s (wg. zoominfo.com).
Slow Food
Otwarcie McDonalds’s w Rzymie stało się katalizatorem dla Carlo Petrini, który, zainspirowany chęcią ochrony lokalnej kuchni i tradycji, założył ruch Slow Food.
Slow Food to nie tylko apetyt na pyszne jedzenie.To filozofia, która celebruje lokalne produkty, tradycyjne metody produkcji i wspiera małych producentów, zachęcając nas do świadomego delektowania się każdym posiłkiem.
Z idei Slow Food wyrosła koncepcja Cittaslow
Z tej samej gleby idei Slow Food, w 1998 roku wyrosła koncepcja Cittaslow.
Cittaslow, czyli „miasta dobrego życia”, które promują jakość życia, dbając o dziedzictwo kulturowe, lokalną produkcję i harmonijny rozwój. To miejsca, gdzie życie płynie wolniej, a mieszkańcy i goście mogą cieszyć się autentycznymi doświadczeniami i spokojem.
Paolo Saturnini i pierwsze Cittaslow
15 października 1999 roku w Toskanii, cztery włoskie miasteczka, w tym Greve in Chianti, zainspirowane ideą Slow Food, postanowiły stworzyć sieć miast promujących wolniejsze tempo i wyższą jakość życia. Warto wspomnieć, że to właśnie Paolo Saturnini, ówczesny burmistrz Greve in Chianti, był inspiratorem i pomysłodawcą idei Cittaslow.
Cele Cittaslow
Ideą przewodnią Cittaslow jest promowanie jakości życia, dotyczy to głównie mieszkańców, ochrona środowiska naturalnego, wspieranie lokalnych tradycji i wytwórców, gościnność i otwartość.
Ruch ten szybko się rozwinął i obecnie obejmuje miasta na całym świecie. Siedzibą Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.
Włoskie miasta Cittaslow
W tym miejscu znajdziesz wykaz miast Cittaslow w całej Italii. Może doznasz miłego zaskoczenia, gdy na liście miast będzie to, które odwiedziłeś. My, z tarasu mieszkania, codziennie patrzymy z oddali na jedno z nich, zwłaszcza wcześnie rano albo późnym wieczorem, gdy z daleka zdaje się być tysiącem świetlików. Tym miastem jest Cortona.
Polskie miasta Cittaslow
W tym miejscu znajdziesz wykaz wszystkich miast polskich, które są Cittaslow, a także informacje dotyczące warunków (nie są proste), jakie trzeba spełnić, by zostać jednym z takich miast.
Wpisuję na listę marzeń
Chcę odwiedzić wszystkie Cittaslow w Italii.