Ogród Tarota w Capalbio

Il Giardino dei Tarocchi

Ogród Tarota (wł. Il Giardino dei Tarocchi) to miejsce, które przenosi odwiedzających w świat kolorowych, gigantycznych rzeźb inspirowanych kartami tarota. Znajduje się w malowniczym Capalbio w Toskanii i jest dziełem francusko-amerykańskiej artystki Niki de Saint Phalle (bardzo ciekawa postać).

Inspiracja

Inspiracją do stworzenia Ogrodu Tarota były m.in. słynne ogrody rzeźb Gaudiego w Barcelonie oraz Parco dei Mostri w Bomarzo.

20 lat pracy

W 1978 roku Niki de Saint Phalle rozpoczęła pracę nad serią imponujących rzeźb, które miały przedstawiać główne figury z kart tarota. Prace nad stworzeniem miejsca trwały niemal 20 lat, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło 15 maja 1998 roku.

Żelbeton, szkło i ceramika

Rzeźby w Ogrodzie Tarota są wykonane z różnych materiałów, które nadają im unikalny wygląd i trwałość. Główna struktura rzeźb jest zbudowana z żelbetu, czyli betonu zbrojonego stalowymi prętami. Następnie rzeźby są pokrywane mozaikami z luster, szkła Murano oraz ceramiki. Niektóre z nich osiągają wysokość od 12 do 15 metrów. Te kolorowe i błyszczące powierzchnie nadają figurom magiczny i fantastyczny wygląd, zwłaszcza w świetle zachodzącego słońca.

Co przedstawiają rzeźby?

Każda z rzeźb w Ogrodzie Tarota jest unikalna i pełna symboliki. Są tu takie postacie jak Mag, Kapłanka, Cesarzowa, Cesarz, Hierofant, Kochankowie, Rydwan, Sprawiedliwość, Pustelnik, Koło Fortuny, Siła, Wisielec, Śmierć, Umiarkowanie, Diabeł, Wieża, Gwiazda, Księżyc, Słońce, Sąd Ostateczny i Świat.

W środku Cesarzowej

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów Ogrodu Tarota jest to, że Niki de Saint Phalle sama finansowała cały projekt. Artystka mieszkała nawet przez pewien czas wewnątrz jednej z rzeźb – w piersi ogromnej Cesarzowej (która jest jedną z najwyższych i najbardziej spektakularnych). W tworzeniu niektórych instalacji pomagał jej Jean Tinguely, znany rzeźbiarz kinetyczny*

*Rzeźbiarz kinetyczny

Rzeźbiarz kinetyczny to artysta, który tworzy rzeźby z elementami ruchu. Sztuka kinetyczna koncentruje się na zagadnieniu ruchu, który może być rzeczywisty lub pozorny. Rzeźby kinetyczne mogą poruszać się dzięki różnym mechanizmom, takim jak wiatr, woda, silniki elektryczne, czy interakcja z widzem.

Miejsce dla każdego

Ogród Tarota to miejsce, które warto odwiedzić, aby poczuć magię sztuki i zanurzyć się w świecie pełnym kolorów i symboli. To idealne miejsce na rodzinny wypad, romantyczny spacer czy inspirującą wycieczkę artystyczną. Każdy, kto tu zajrzy, z pewnością poczuje się jak w bajce i na długo zapamięta tę niezwykłą podróż do świata tarota. Rzeźby można dotykać, wchodzić do ich wnętrza lub na ich szczyt.

Zwiedzanie

Ogród Tarota można odwiedzać od 1 kwietnia do 15 października w godzinach 14.30 – 19.30 (ostatnie wejście o godz. 18.15). Przestronny, bezpłatny parking, pozwala na swobodne parkowanie nawet kamperem (parking dostępny do godziny 20.30) . Na miejscu jest bar i sklep z pamiątkami. Można wejść z psem na smyczy. Czas jaki spędziliśmy w ogrodzie wyniósł nieco ponad godzinę (wygonił nas upał).

Poniżej kilka ujęć z Ogrodu Tarota, najciekawsze obrazy są do zobaczenia na żywo.

Poprzedni artykuł

Powiązane artykuły

Ciekawe co jeszcze?

Ścieżka kategorii

Popularne kategorie

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj